Realizowane innowacje autorskie:
PROGRAM ADAPTACYJNY DLA DZIECI PO RAZ PIERWSZY WSTĘPUJĄCYCH DO PRZEDSZKOLA
Małgorzata Porębska
Program ma na celu:
- skrócenie okresu adaptacji dzieci we wrześniu,
- obniżenie lęku rodziców, związanego z koniecznością oddania pociechy pod opiekę personelu przedszkola,
- nawiązanie relacji z rodzicami,
- uświadomienie rodzicom potrzeb emocjonalnych dziecka.
Ponadto umożliwi dziecku poznawanie nowego otoczenia w poczuciu bezpieczeństwa, rozładowanie negatywnych doznań dziecka, wywołanych gwałtownym rozstaniem z rodziną i brakiem wiedzy o nowym środowisku.
Pedagogiczny program działań ułatwiających dziecku adaptację składa się z:
- nawiązania współpracy przez przedszkole z rodziną w celu włączenia jej w przygotowanie dziecka do roli przedszkolaka;
- program specjalnych zajęć i spotkań organizowanych przez nauczycielki dla rodziców i dzieci na terenie przedszkola.
W programie tym dziecko zyskuje poczucie psychicznego bezpieczeństwa poprzez fizyczną obecność osoby bliskiej – rodzica, bezstresowo przekracza próg przedszkola dzięki odpowiednim zabiegom wychowawczym.
PRZEDSZKOLAKI - DREPTAKI POZNAJĄ SWOJE MIASTO
Marta Marzec, Teresa Sąpor-Zyzik
Projekt przeznaczony jest dla dzieci 5-6-letnich. Jest zgodny z „Podstawa programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych” oraz „Regulaminem Odznak Turystyki Pieszej” opracowanym przez PTTK Zarząd Główny – Komisję Turystyki Pieszej ( Warszawa 2000, ISBN 83 – 906268 – 9 6 ).
Główną ideą projektu jest:
- Budzenie zamiłowania do uprawiania turystyki pieszej i poznawania w mieście i najbliższej okolicy miejsc szczególnie ciekawych ze względu na walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe.
- Poznawanie tak zwanej małej ojczyzny: regionu świętokrzyskiego, jego przyrody, krajobrazu, kultury, zabytków i współczesnego dorobku.
- Rozwijanie zainteresowań, zaspokajanie potrzeb poznawczych dzieci.
Uczestnicząc w pieszych wycieczkach dzieci mogą zdobyć Odznakę Turystyki Pieszej, nadawaną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze w kategorii „Siedmiomilowe buty”.
PASZPORT PRZEDSZKOLAKA DO KRAJÓW UNII
Małgorzata Porębska, Elżbieta Durdyń
Realizacja tego programu w sposób przystępny i zrozumiały przybliża dzieciom wiadomości o krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej. Program skupia się wokół przygotowania dzieci do uczestnictwa w edukacji europejskiej. Umożliwia porządkowanie wrażeń i spostrzeżeń zdobytych podczas obserwacji otoczenia, podróży z rodzicami, oglądania telewizji, czytania książek, a także pomaga dziecku w poznawaniu innych krajów, w sposób odpowiadający jego potrzebom i wrażliwości. Realizacja programu pomaga wzbogacić nie tylko wiedzę na temat krajów europejskich, ale również kultywować tradycje naszego regionu.
WIEM JAK DBAĆ O SWOJE ZDROWIE
Katarzyna Stefańczyk
Program w prosty sposób ukazuje dzieciom zachowania i postawy prozdrowotne, prezentuje prawidłowe podejście do zagadnień związanych ze zdrowiem i zachowaniem jego dobrego stanu.
Zmieniając nawyki i przyzwyczajenia dajemy dzieciom poczucie, że to co robią jest dla nich dobre, potrzebne i wartościowe.
RYSUJĘ, MALUJĘ, TWORZĘ
Grażyna Chojecka, Beata Frąk
Jest to program zajęć plastycznych „Rysuję, maluję, tworzę” , który w połączeniu z tematyką tygodniową pozwoli na utrwalenie przybliżonych treści, umożliwi poszerzenie doświadczeń związanych z nowymi technikami plastycznymi, rozwinie umiejętności współpracy w grupie i pomagania sobie nawzajem oraz wzmocni, a w niektórych przypadkach rozbudzi wiarę w siebie i własne możliwości.
Głównym założeniem programu jest wychodzenie naprzeciw potrzebom dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych, rozwijanie, wspomaganie i ukierunkowanie zdolności zgodnie z jego potencjałem i możliwościami. A także umożliwianie , wyzwalanie i podtrzymywanie spontanicznej aktywności dziecka, sprzyjanie uaktywnianiu się jego potencjału intelektualnego i twórczego a tym samym umożliwianie realizowania się indywidualnej linii rozwojowej.
Duże znaczenie w realizacji programu mają różnorodne techniki plastyczne zastosowane podczas zajęć ,odpowiednia motywacja do podjęcia zadania przez dziecko, dobra atmosfera, odpowiedni sposób wykonania pracy. Decyzja zależy od wieku i sprawności manualnej dziecka. Również od tego, czy będzie samodzielna, pod kierunkiem czy zespołowa.
Oczekujemy, że program pomoże dzieciom stać się bardziej otwartymi, szczerymi i wrażliwymi , rozbudzi w nich ogromną ciekawość świata i spontaniczny sposób jego odbioru. Cechy te umiejętnie rozwijane w procesie edukacji, przygotują młode pokolenie do uczestnictwa w różnych formach życia społecznego , którego nieodłączną częścią jest kultura oraz właściwy odbiór sztuki we wszystkich jej przejawach.
Od kilku lat czynnie realizujemy ogólnopolski program
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.