Kampania społeczna „Biała Wstążka” od lat zwiększa świadomość społeczną na temat zjawiska przemocy domowej wśród Kielczan. Kieruje swoje edukacyjne przesłanie do ogółu społeczeństwa, do rodzin, do profesjonalistów i przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Jest również działaniem wynikającym z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Kielcach, w obszarze pn.: Profilaktyka, diagnoza społeczna i edukacja społeczna.
Kampania trwa w Kielcach od 25 listopada do 10 grudnia i koresponduje z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” i Dniem Praw Człowieka. Kampania jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie, w Kielcach nieustannie od 2007 roku.
Dotychczasowe edycje Kampanii poświęcały uwagę różnorodnej tematyce. Skupiały się m.in. na sytuacji osób doznających przemocy w rodzinie, osób stosujących przemoc, świadków przemocy, którymi są najczęściej dzieci oraz na problemach osób starszych doznających przemocy. Podczas kampanii mówiono także o skutkach zdrowotnych i psychospołecznych przemocy, aspektach prawnych i współpracy interdyscyplinarnej służb pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.
Od 2010 roku, tradycją stało się wręczanie przez organizatorów akcji statuetki „Białej Wstążki” osobie, która ma znaczące osiągnięcia w zakresie budowania systemu przeciwdziałania przemocy domowej na terenie miasta Kielce. Od 2011 roku wyróżniani są również mianem „Lidera Dobrych Praktyk” osoby, które na co dzień szczególnie aktywnie pomagają osobom i rodzinom doświadczającym przemocy w rodzinie i zagrożonym przemocą.
Hasła Kampanii „Biała wstążka”:
2007 - Wspólnie przeciw przemocy – wspólnie zrobimy więcej”
2008 - Kocham, lubię, szanuję, nie biję.
2009 - Interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemu przemocy w rodzinie.
2010 - Przemoc w rodzinie wobec osób starszych.
2011 - Psychospołeczne aspekty zdrowia rodziny.
2012 - Prawne aspekty przemocy w rodzinie.
2013 - Dziecko a dorosły w sytuacji przemocy w rodzinie.
2014 - Role instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
2015 - Profilaktyka przemocy w rodzinie - pomoc sprawcom.
2016 - Od 10 lat razem przeciw przemocy w rodzinie.
2017 - Dziecko – kocham, lubię, szanuję, nie biję
2018 - Senior – kocham, lubię, szanuję, nie biję
2019 - Kielce przeciw przemocy
2020 - Reaguj na przemoc w rodzinie
2021 - #DziecisąWażne*
2022 - Razem przeciw przemocy w rodzinie
2023 - # byćMężczyzną
2024 - # PomagamLeczęRatuję
W związku z XVIII edycją Kampanii, pragniemy zachęcić Państwa do wzięcia udziału w tegorocznej akcji przyznawania wyróżnień. Zapraszamy do zgłaszania kandydatur osób i instytucji, które Państwa zdaniem w sposób szczególnie aktywny wyróżniają się w obszarze działań związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej. Formularz zgłoszeniowy oraz Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: www.mopr.kielce.pl.
Materiały informujące o wydarzeniu oraz pliki do pobrania są umieszczone na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach w zakładce "Przeciwdziałanie przemocy domowej" lub poprzez umieszczone poniżej kody QR.